﻿<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?><?xml-stylesheet type="text/xsl" href="rss.xsl"?><rss version="2.0"><channel><title>Kommentarer till Om scientologerna och religionsfriheten</title><link>http://www.dagen.se/blogg/utrikesbloggen/2009/05/om-scientologerna-och-religionsfriheten</link><description>Kommentarer till Om scientologerna och religionsfriheten</description><item><title>Ny kommentar till Om scientologerna och religionsfriheten</title><description>Uppriktigt sagt: Inte heller jag kommer att lösa de frågorna :-) Både du Alma och du Karin pekar här på såväl demokratins och religionsfrihetens dilemma. Kan bara än en gång konstatera att vi aldrig skapar idiotsäkra system. Båda kan och kommer att missbrukas. Och den eviga frågan är hur långt vår vaksamhet inför misstänkt missbruk kan gå utan att vi undergräver hela idén.
Ge gärna fler synpunkter. Tycker att det är en av samtidens mest spännande frågor.  &lt;br /&gt;&lt;br /&gt;Av: Anders Gustafsson den 22:24:08</description><link>http://www.dagen.se/blogg/utrikesbloggen/2009/05/om-scientologerna-och-religionsfriheten</link><pubDate>Fri, 29 May 2009 07:02:39 GMT</pubDate><guid isPermaLink="false">Dagen_blogg_cmt33967</guid></item><item><title>Ny kommentar till Om scientologerna och religionsfriheten</title><description>Det är något jag inte förstår. Är inte alla kyrkor, var och en, religion OCH ekonomisk verksamhet? Mig veterligen har de stora utgifter som t.ex. löner till anställda, underhåll av byggander, olika driftskonstander, informationskampanjer etc. Och för att kunna betala dessa utgifter är de väl så illa tvugna att skaffa sig inkomster. Eller har jag fel?   &lt;br /&gt;&lt;br /&gt;Av: Karin Larsson den 19:44:53</description><link>http://www.dagen.se/blogg/utrikesbloggen/2009/05/om-scientologerna-och-religionsfriheten</link><pubDate>Fri, 29 May 2009 07:02:39 GMT</pubDate><guid isPermaLink="false">Dagen_blogg_cmt33958</guid></item><item><title>Ny kommentar till Om scientologerna och religionsfriheten</title><description>Den franska modellen är nog ändå den farligare, trots att den amerikanska (och numera svenska) också har med sig faror. Men frågan är delikat: är det OK att tillåta naxistiska partier, som här, eller ska vi göra som i Tyskland och förbjuda dem.

Val mellan pest och kolera kan vara svåra.  &lt;br /&gt;&lt;br /&gt;Av: Alma Mater den 17:01:03</description><link>http://www.dagen.se/blogg/utrikesbloggen/2009/05/om-scientologerna-och-religionsfriheten</link><pubDate>Fri, 29 May 2009 07:02:39 GMT</pubDate><guid isPermaLink="false">Dagen_blogg_cmt33947</guid></item></channel></rss>
