Bill Hybels assistent: Han utnyttjade mig

På torsdag inleds årets Global Leadership Summit i Chicago, ledarskapseventet grundat av den tidigare Willow Creek-pastorn Bill Hybels. Nu träder hans tidigare assistent fram och berättar om ofrivilligt sex.

Tack för att du har registrerat dig!

Du kan nu läsa ytterligare 10 gratisartiklar på Dagen.se.

Nyheter

Pastorn Bill Hybels fick församlingen Willow Creek att växa till en megakyrka. Världsstjärnor bjöds in till församlingens event och själv var pastorn rådgivare åt president Bill Clinton. Hybels blev en auktoritet på ledarskapsområdet med inflytande långt utanför hemlandet USA:s gränser.

Det senaste året har den framgångsrike pastorns rykte dock svärtats av anklagelser om sexuella trakasserier. I april i år meddelande han under en gudstjänst att han skulle tidigarelägga sin pension med sex månader. Han nekade till anklagelserna om sexuella trakasserier, men medgav samtidigt att han försatt sig i situationer som han borde ha undvikt.

Berättar om sexuella närmanden

Just som vårens uppmärksamhet kring Bill Hybels lagt sig kliver nu den 65-åriga Pat Baranowski fram och berättar i ett långt reportage i New York Times om pastorns återkommande sexuella närmanden.

På 1980-talet var Pat Baranowski Bill Hybels assistent. För henne blev jobbet ett bönesvar efter en svår tid i efterdyningarna av ett raserat äktenskap. Bill Hybels, som gjort sig känd för att ge kvinnor uppdrag och ledarskapspositioner, gjorde Baranowski till sin assistent. Hon kände sig sedd och njöt av att få befinna sig mitt i en växande kyrklig rörelse, nära en person hon beundrade, berättar hon för New York Times.

1985 flyttade Pat Baranowski också in hos familjen Hybels. Vid ett tillfälle när Bill Hybels fru och barn var bortresta bjöd pastorn Baranowski på middag – en middag som slutade med att Hybels ville ge Baranowski ryggmassage framför öppna spisen. Hon vågade inte säga nej.

Läs mer: Efter avslöjandet: Willow creeks nya pastor avgår

 

Tog på henne nära brösten

I New York Times berättar Pat Baranowski hur Bill Hybels gränslade henne, knäppte upp hennes bh och tog på henne nära brösten. Hon kunde känna hur hans händer skakade.

Beröringen fortsatte på olika sätt, både på jobbet och i hemmet. Bill Hybels och Pat Baranowski hade aldrig samlag, men däremot oralsex vid ett tillfälle. Av rädsla för att förstöra församlingens framgångssaga berättade Baranowski aldrig om händelsen, men tog upp den med Hybels. I sin dagbok skrev Baranowskis ner hans svar: "Det är ingen stor grej. Varför kan du inte bara komma över det? Du berättade inte för någon va?"

Efter konfrontationen märkte Baranowski hur Hybels attityd till henne förändrades och efter en tid fick hon sluta sitt jobb.

Läs mer: "Ett mått av sorgsenhet kommer prägla konferensen"

 

Flera anklagelser

Pat Baranowski är inte den enda som anklagat Bill Hybels för sexuella trakasserier. I mars rapporterade The Chicago Tribune och Christianity Today att andra anställda och en församlingsmedlem hade blivit utsatta för opassande beteende såsom långa, innerliga kramar, inviter till hotellrum, kommentarer om utseende och en ovälkommen kyss. Bill Hybels nekade, men på förekommen anledning gjorde Willow Creeks äldste en utredning av sin pastor, vilket senare kompletterades med en utomstående advokats utredning. Båda utredningar friade Bill Hybels från alla anklagelser.

De nya avslöjandena kastar nu en mörk skugga över året Global Ledership Summit. Över 100 kyrkor och organisationer som skulle ha direktsänt eventet har ställt in, rapporterar Christianity Today. Bill Hybels har sedan tidigare meddelat att han inte tänker delta vid årets upplaga av GLS. "Jag känner att jag ödmjukt behöver titta djupt inuti mig själv och bestämma vad Gud vill lära mig" sa han då.