DAGEN
Dagens utmärkelser och nomineringar
$('#slideshow').cycle({
        fx:     'fade', 
        cleartype:  1,
        speed:   700, 
        pause:   1, 
        timeout: 7000,
        next:   '#next1, #next2, #next3, #next4', 
        prev:   '#prev1, #prev2, #prev3, #prev4' 
});

Få ut mer av Dagen,
klicka här!

Uruguay ger alla skolbarn datorer

Publicerad: 2009-11-19 03:00 | Uppdaterad: 2009-11-26 14:49
Textstorlek
Med hjälp av lågprisdatorer, specialutvecklade för att minska IT-ojämlikheten i u-världen, har Uruguay lyckats ge datorer till alla barn i offentliga grundskolor. - Det enda vi ångrar är att vi inte gjorde det tidigare, säger Miguel Mariatti, chef för projektet i Uruguay.

Montevideo, Uruguay. Datorer och bredbandsuppkoppling till alla barn i grundskolan låter som en utopi. Åtminstone i utvecklingsländer. Men detta är verklighet i Uruguay. Som första land i världen har man kunnat ge alla skolbarn i offentliga skolor varsin laptop. Dessutom har lärarna fått en laptop och man har byggt ut internet så att alla skolor - även dem på landsbygden - har trådlöst nätverk i skolan.

- Det handlar om jämlikhet, säger Miguel Mariatti, chef för projektet i Uruguay.

85 procent av de uruguayanska barnen går i offentliga skolor och nästan hälften av dem tillhör det fattigaste skiktet i samhället. Det skulle vara omöjligt för deras föräldrar att köpa en dator till hemmet.

Det var för tre år sedan som Uruguay hoppade på projektet, efter att ha hört en presentation av IT-gurun Nicholas Negropontes omtalade OLPC-projekt (one laptop per child), där bärbara datorer utvecklades till låg kostnad för att minska den digitala ojämlikheten i utvecklingsländer.

Familjens första dator

Varje bärbar dator kostar cirka 1 200 kronor och om man räknar med kostnaden för internet, utbildning av lärare och service blir slutnotan på drygt 1 700 kronor per dator. I höst har samtliga elever i de 2 360 statliga grundskolorna fått datorer. För många familjer är det första gången som de har tillgång till en dator.

- Jag har aldrig tidigare öppnat en dator, säger Mariana Mendez, mamma till Iara 8 år, som går i skola 40 i huvudstaden Montevideo.

- Jag har visat henne ett bibliotek där det finns massor av böcker för stora, säger Iara stolt.

Iara visar den gröna och vita datorn, som vid första anblicken liknar en leksak, men som används dagligen i skolarbetet. Allt ifrån det minimala tangentbordet till alla inlärningsprogram är anpassade för barn. I dag håller de på att leta djur på en bondgård för att lära sig singular och plural.

- Innan gjorde jag ett spel som heter summera decimaler, fortsätter Iara. Man ska lägga ihop tills det blir en hel.

Söka information

Block och penna har i mångt och mycket bytts ut mot datorn.

- Min dotter lär sig jättemycket på det här, säger Mariana.

- Om hon ska göra en läxa kan hon söka information på internet. Vi har inte några böcker hemma som man kan söka information i, men eftersom det finns internet gör inte det något längre.

Rosario Berón, mamma till Pablo 8 år och Fiorela 6 år håller med.

- De lär sig jättemycket. Fiorela tycker om att jag läser sagor för henne, och nu läser vi sagor från nätet. Det finns jättemånga att välja mellan.

Datorn öppnar många möjligheter och barnen hanterar dem bättre än vi.

Fiorela som är 6 år har just lärt sig skriva och övar genom att chatta med klasskompisar.

- Det är jätteroligt, säger hon.

I dag betraktar lärarna det som en revolution, men från början fanns det ett motstånd. Många menade att man inte kan lämna tekniska apparater i händerna på små barn. Men Betina Pallarés lärare och dataansvarig på skolan, tror att det handlade mer om den egna rädslan att lära sig något nytt.

"Barnen förstår direkt"

- De här datorerna använder Linux, och vi lärare funderade flera dagar på hur det fungerade, säger hon. Men barnen förstår på någon timme. De är inte rädda för att röra datorn och att göra fel, säger.

Projektet har dessutom fått andra positiva effekter. Tidigare fanns det barn utan identitetsnummer, eftersom deras föräldrar inte hade brytt sig om att registrera dem hos myndigheterna. Men för att få en dator var barnen tvugna att ha id-nummer och det har gjort att det i dag inte finns några identitetslösa barn på den här skolan.

- Jämlikhet är en lika viktig del som utbildningsmöjligheterna via internet, säger Miguel Mariatti, chef för programet i Uruguay.

Nästa utmaning i Uruguay är att skapa fler center med WI-FI-uppkoppling.

- Nästa år ska inget barn behöva gå mer än 300 meter från hemmet för att använda internet, säger han.

Han menar att det är svårt att tänka sig en bra utbildning utan internet idag.

- Och alla barn borde ha samma möjlighet till god utbildning, säger han.


Fakta: Uruguay


  Uruguay är en stat i Sydamerika med 3,4 miljoner invånare (2008). Gränsar till Brasilien och Argentina.


  1814 blev landet självständigt.


  Huvudstad: Montevideo (1,3 miljoner invånare).


  Yta: 176 215 km2.


  Statsskick: Republik.


  Valuta: Peso.


  Språk: Spanska.


  Religiös tillhörighet: Katoliker 66 procent, protestanter 2 procent, judar 1 procent, annan religion eller icke-troende 31 procent.


  Relationerna mellan Sverige och Uruguay är goda och omfattar bland annat tankeutbyte i FN-frågor. Många uruguayare flydde undan diktaturen till Sverige vilket bidragit till starka kulturella och emotionella band. Den svenska kolonin i Uruguay uppskattas till drygt tusen personer, flertalet är före detta flyktingar som återvänt från Sverige eller har dubbelt medborgarskap.

Maria Pettersson
Frilansjournalist

Ska kristna hjälporganisationer tar emot statligt bidrag?
JaNejBryr mig inte
Mest bloggade artiklar på Dagen.se
Så tycker bloggarna om Dagen
Dagen i mobilen Dagens nyheter i din RSS-läsare Dagen i PDF-format Dagens nyhetsbrev Prenumerera på Dagen
Svenska Journalen Dagens/musik IKON1931
 -  Obunden på kristen grund

Redaktör Dagen.se: Johannes Ottestig
Tjänstgörande webbreporter: Leif Cyrillus
Ansvarig utgivare: Elisabeth Sandlund
Dagen på:
Dagen på Facebook
|
Dagen på Twitter
|
Dagen på Bloggy
bcArr[bcArr.length] = '822601'; bcArr[bcArr.length] = '828795'; nbcArr[nbcArr.length] = 'HS'; nbcArr[nbcArr.length] = 'JOBB'; nbcArr[nbcArr.length] = 'MIT1'; nbcArr[nbcArr.length] = 'PEL1'; nbcArr[nbcArr.length] = 'PEL2'; if(bcArr.length > 0){ $.ajax({ url: '/bannerCount.ashx', data: {bannerId: bcArr}, type: 'POST' }); } if(nbcArr.length > 0){ $.ajax({ url: '/nonBannerCount.ashx', data: {position: nbcArr}, type: 'POST' }); } } callBannerTracking();