Jan-Åke Alvarsson, Pingstförsamlingarnas teologiska seminarium.
Hur ser ni på Högskoleverkets kritik?- Frågan är mycket större än för bara PTS. Jag tycker att det här är ett flagrant brott mot religionsfriheten helt enkelt. Religionsfrihet innebär ju att utifrån en viss religiös ståndpunkt bedriva utbildning och det ska inte påverka hur man bedöms vetenskapligt.
Vad innebär det här för er?- För tillfället innebär det ingenting. Men vi tycker självklart att det är tråkigt och om det hade varit mer objektiva kriterier skulle vi ha fått examensrätt.
Vad kommer att hända nu?- Det vet jag inte än, det är för tidigt att säga. Jag har inte hunnit prata med någon av de andra rektorerna men som jag kan se det är det en väldigt stor upprördhet i hela teolog-Sverige.Malin Carlehäll