Debatt

Regeringen behöver gå från ord till handling i att bistå världens förföljda kristna

Ta tillfället i akt att i utrikesdeklarationen lyfta fram rätten till religionsfrihet runt om i vår värld och på allvar uppmärksamma kristnas särskilt utsatta situation, skriver Yusuf Aydin, Hans Eklind och Ingemar Kihlström (KD).

De 50 länder där det är svårast att vara kristen, enligt Open Doors.
Efter den förra regeringens kompakta och obegripliga tystnad kring förföljelsen av kristna, är förväntan stor på vår nuvarande regering. Vi måste sätta press på de länder där troende människor förföljs, skriver Yusuf Aydin, Hans Eklind och Ingemar Kihlström (KD). Bilden: De 50 länder där det är svårast att vara kristen, enligt Open Doors.
Publicerad Senast uppdaterad

360 miljoner kristna i världen förföljs på grund av sin tro. Det är ett ofattbart stort antal och innebär att kristna är den mest förföljda religiösa gruppen i världen. Kyrkobesökare skjuts till döds efter gudstjänst och ungdomar som konverterat från islam misshandlas. Vittnesmålen om bristen på religionsfrihet är många och förföljelsen har dessvärre förvärrats och intensifierats.

Läs Dagen en hel månad för endast 29 kr*

* Därefter 189 kr per månad

Dagen Digital

Klicka här