Dokument
Alpha har fyllt kyrkan i Kummelby
SOLLENTUNA. Antalet gudstjänstdeltagare har fyrfaldigats i Kummelby kyrka i Sollentuna sedan grundkurserna i kristen tro drog i gång i församlingen för 20 år sedan. – Vi har insett att kyrkan är bättre än vi trodde, att Gud är bättre än vi trodde och att Jesus är bättre än vi trodde, säger prästen William Grönroos. Över 100 000 svenskar har gått en Alphakurs. Åtskilliga har fått ny riktning i livet, men det har också påverkat kyrkornas sätt att arbeta. I helgen firas Alphas 20-årsjubileum i Sverige i Kummelby kyrka. Dagen har tagit tempen på Alpharörelsen.
GUDSTJÄNST FÖR ALLA. Prästen William Grönroos bjuder in till nattvardsfirande vid gudstjänsten i Kummelby kyrka. De allra flesta bland besökarna har varit med i Alphakurser på något sätt.
Thomas Österberg
Kummelby kyrka (i Svenska kyrkan) var bland de första i landet att dra i gång Alphakurser 1995, och blev tidigt centrum för att hantera kursmaterialet för Alpha till andra församlingar i Sverige.