Livsstil
Rickard Lundgren är orädd för Jesu skull
Är du en modig kristen? Rickard Lundgren har grundat församlingar i 46 länder, hamnat mitt i skottlinjen, varit med om sopp-under och drivit ut demoner. Modig? Nja, snarare orädd. För Rickard är kärleken viktigare.
”Jesus fyller mig med kärlek – och den kärleken driver ut all fruktan”, säger församlingsgrundaren och evangelisten Rickard Lundgren. Även privat har den inställningen varit nödvändig, då hans familj varit hårt drabbad av sjukdom.
Privat
Läser man Bibeln är det så enkelt: Jesus skapade revolution där han gick fram. Han helade och upprättade människor, mötte alla behov, och folk samlades omkring honom i tusental. Sen lämnade han jorden med en passning vidare till alla som tror: Gå ut och gör alla folk till lärjungar. Dessa tecken ska följa den som tror, ni ska driva ut onda andar och lägga händerna på de sjuka så att de blir friska.