Nyheter

Rysk-ortodoxa aktivister protesterar mot film om rysk tsar

Sju rysk-ortodoxa aktivister fängslades vid Moskva-premiären av en kontroversiell film om Rysslands siste tsar, Nikolaj II, i veckan. Filmens regissör har utsatts för attentat och flera biografer har sagt att de inte vågar visa filmen.

Rysk-ortodoxa kristna har protesterat mot visningen av filmen 'Matilda'. Här håller en man upp en skylt där det står 'Filmen ´Matilda´ är en anti-rysk provokation' (Moskva, 23 oktober).
Rysk-ortodoxa kristna har protesterat mot visningen av filmen "Matilda". Här håller en man upp en skylt där det står "Filmen ´Matilda´ är en anti-rysk provokation" (Moskva, 23 oktober).
Publicerad Senast uppdaterad

Det har stormat kring filmen "Matilda" i Ryssland. Spelfilmen bygger bland annat på ballerinan Matilda Ksjesinkajas memoarer. Där skriver hon om kärleksaffären med tsaren, ett förhållande som skulle ha ägt rum innan Nikolaj kröntes till tsar i slutet av 1800-talet.

Läs Dagen en hel månad för endast 29 kr*

* Därefter 189 kr per månad

Dagen Digital

Klicka här