Nyheter

Henrik Dorsin hjälper Frälsis hålla grytan kokande

Vid varje föreställning av Karl-Bertil Jonssons julafton på Scalateatern i Stockholm finns Frälsningsarmén med – och skramlar med sina bössor. Och då inte bara i litterär mening.

Henrik Dorsin, Frälsningsarmén, Scalateatern
"Förhoppningen är att man blir kvar i samma känsla som Tage Danielsson förmedlar och skänker pengar i Frälsningsarméns bössor direkt när man kommer ut ur salongen", säger komikern Henrik Dorsin, som tagit initiativet till samarbete med Frälsningsarmén i samband med nyuppsättningen på Scalateatern av Tage Danielssons "Sagan om Karl-Bertil Jonssons Julafton".
Publicerad Senast uppdaterad

Karl-Bertil Jonsson är pojken som tog de rikas presenter och gav dem till de fattiga. Historien om denne nya tidens Robin Hood skrevs av folkkäre Tage Danielsson 1964. Per Åhlin gjorde en tecknad tv-film av den som setts av miljoner svenskar varje julafton sedan mitten av 1970-talet. En rad i sagan lyder: "Vem tänder ett ljus för de som vandrar i mörkret? De för vilka Frälsningsarméns grytor hålls kokande?" Den raden har man tagit till vara på Scalateatern. Man har nämligen bjudit in Frälsningsarmén till att stå och samla pengar till behövande i samband med varje föreställning av Karl-Bertil Jonssons julafton.

Läs Dagen en hel månad för endast 29 kr*

* Därefter 189 kr per månad

Dagen Digital

Klicka här