Nyheter

Pingst i Norrköping bygger fler hotellrum

Scandic Hotels får 74 nya rum när Pingstkyrkan i Norrköping bygger ut sina lokaler.

1 av 2

Det är församlingens bolag Renströmmen förvaltning AB som just nu genomför tillbyggnaden av fastigheten. Enligt församlingens medlemsbrev är de nya lokalerna redan uthyrda till Scandic Hotels som därmed kommer att få "ytterligare 74 rum och väsentligt större foajé, reception och restaurang".

Hyresavtalet med Scandic Hotels har förlängts till 2035 vilket också innebär att hyran som församlingen är garanterad fram till dess kommer att räcka för att betala av de nya lån som har tagits för att kunna genomföra tillbyggnationen.

Kenneth Wåhlberg, församlingsmedlem och vd för Renströmmen, skriver i församlingens medlemsbrev att de första hotellgästerna ska kunna använda sig av de nya lokalerna i slutet av april.

"Församlingen har nu genom nya avtalet möjligheten att fortsätta att nyttja sina lokaler utan kostnad. Detta är unikt att ha den förmånen att inte behöva offra pengar till lokalkostnader utan i stället kunna fokusera på kärnverksamheten att sprida budskapet om Jesus."

Fler artiklar för dig