26 februari 2021

En tidning på kristen grundBilagor

Husgrupp – plikt eller tillgång?

I vår församling planerar vi att börja arbeta mer med husgrupper. Jag är engagerad i ett råd som samtalar om detta och nu har vi lite funderingar kring hur vi ska gå vidare för att förankra husgruppstanken hos resten av församlingen på ett bra sätt. Vi hoppas att du kan ge oss lite råd och dela med dig av dina erfarenheter. Hur kan man motivera församlingens medlemmar att gå med i en husgrupp? Risken finns ju att vissa ser det som ännu ett krav... Vad vi förstått så vill flertalet ungdomar helst delas in i egna grupper. Hur ska man ställa sig till det? Vi tror ju att blandade åldrar är bra, men förstår i och för sig ungdomarna också. Tidigare hade församlingen fungerande bönegrupper, men de har av någon anledning försvunnit mer och mer – det är bara några få som fungerar i dagsläget. Hur kan man undvika att samma sak händer med husgrupperna? Ja, det var några av våra funderingar. Tacksam för svar.

Endast för prenumeranter
Fler artiklar