Debatt
Arbeta utifrån rätt mandat
Det är verkligen upp- och nedvänt, antikristligt rent av, när kyrkan tänks kunna bli ett verktyg för ett politiskt partis målsättning. Det skriver Biörn Fjärstedt, biskop emeritus.
Vågspel. ”Med partipolitiken inbakad i själva kyrkoordningen, talas det om syftet med kyrkan i enlighet med människorikets föreställningar.” Det skriver Biörn Fjärstedt. På bilden syns ett sällskapspel som Socialdemokraterna tog fram inför kyrkovalet 2013.
Johannes Ottestig
Vad kan göras med en kyrka som mitt i brinnande kris med medlemstapp, svagt gudstjänstfirade, minskat förtroende och sjunkande siffror för dop och konfirmation ägnar tid och kraft åt att försöka tvinga präster att förrätta något så tveksamt som vigsel för samkönade?