Debatt

Motverka ensamhet – lägg bort mobilen

Har vi förlorat förmågan att umgås? skriver Oskar Fagerholm.

När ensamhet och psykisk ohälsa ökar är det viktigt att vi kommer ihåg att vi måste se varandra och vara varandras medmänniska, skriver Oskar Fagerholm.
När ensamhet och psykisk ohälsa ökar är det viktigt att vi kommer ihåg att vi måste se varandra och vara varandras medmänniska, skriver Oskar Fagerholm.

Häromkvällen låg jag i min säng och zappade runt bland tv-kanalerna, jag strökollade på slutscenerna i Kill Bill, Volume 1, klickade mig vidare och fastnade slutligen på ett avsnitt av den tecknade komediserien South Park. Vännerna från serien får veta att en klasskompis varit med i en bilolycka där föraren smsat medan han körde. För att protestera påverkar vännerna sin skola att lyfta frågan om de livsfarliga konsekvenserna med att använda telefonen medan man kör bil. Samtidigt som detta pågår lider en av huvudkaraktärerna av psykisk ohälsa och hotar med att begå självmord, men ingen har tid att höra på hans "klagande" då de har fullt upp med att bekämpa användning av mobilen vid bilkörning.

Läs Dagen en hel månad för endast 29 kr*

* Därefter 189 kr per månad

Dagen Digital

Klicka här