Familj

Köpings pingstförsamling firar 100-årsjubileum

Detta önskade församlingens pastor som födelsedagspresent till församlingen.

Församlingens pastor Enrique Dias hälsade alla varmt välkomna till jubileumsfesten. En musikgrupp spelade och Lisbeth Borgenvik ledde en stor grupp sångare som sjöng sånger från olika tider Therese Ternvall berättade om församlingens historia från olika årtionden som gått. Predikan hölls av pastor Stanley Karlman och texten var hämtad från Petrus 1:a brev kap. 2 vers 9-10. Efter predikan serverades mat, dryck och kaffe. Församlingen har haft 12 pastorer under de 100 åren. Enrique Diaz är pastor & föreståndare för församlingen.

Hur var det på jubileumsfesten?

– Förväntansfullt! Med hjälp av tidsenlig sång och musik presenterades församlingsverksamhet och församlingsliv för de senaste 100 åren, säger Enrique Diaz.

Hur många var det på jubileumsfesten?

– Cirka 140 personer.

Hur många medlemmar är det i församlingen?

– Vi är knappt 300 medlemmar i skrivande stund.

Hur skulle du vilja beskriva församlingen?

– En typisk pingstkyrka med inslag av olika kulturer. En församling som genomgår en slags omstart efter pandemin. Med fokus på vad Gud leder oss in i för framtiden. Stort engagemang för mission och begynnande och växande barn- och ungdomsarbete.

Vad önskar du för födelsedagspresent till församlingen?

– Att församlingen ska få uppleva sin bästa tid under kommande år!

Köpings pingstförsamling firar 100 år.

---

Fakta: Köpings pingstförsamling

  • Den 26 februari 1922 bildade 17 personer Taborförsamlingen. Tjugo år senare byttes namnet till Köpings Pingstförsamling.
  • Församlingen har verksamheter i olika former; offentliga gudstjänster, bönemöten, barn och ungdomsverksamhet, alfakurser, bibelskola samt missionsverksamhet i flera länder.

---

Kommentera på Dagen.se
Fler artiklar för dig