Livsstil
Utvisade ensamkommande söker skydd i Svenska kyrkan i Paris
Afghanska killar som flytt undan utvisningsbeslut i Sverige söker skydd och gemenskap i Svenska kyrkan i utlandet. Arbetsbördan har ökat för kyrkans personal samtidigt som den nya situationen inneburit nya möten och krossade fördomar.
En volontär i Svenska kyrkan i Paris pluggar franska med en av de afghanska killar som fått utvisningsbeslut i Sverige. I och med sommarens nya reglerna för ensamkommande i Sverige återstår det att se vad som händer med de killar som tagit sig till Paris.
Kajsa Kax
Paris. – Det stod ett par killar på vår innergård och såg bortkomna ut. Vi trodde att det var en engångshändelse, men det bara fortsätter, säger Stefan Kamensky på Svenska kyrkan i Paris, där vardagen präglas av de afghanska pojkar som sökt sig dit.