Livsstil
Här växer Bibelns flora så det knakar
Det växer så det knakar i den Bibliska trädgården vid Stora Hammars kyrka i Höllviken. Så här fram emot höstkanten har många växter blommat färdigt, men än har Susann Persson inte tagit in de mest ömtåliga växterna till vinterförvaring. Än kan man slå sig ner under Kunskapens träd och med Bibeln i handen leta sig fram till texterna där växterna nämns. Genom växterna kan man nå fram till en djupare gudstro, säger Susann.
Bibliska trädgården på Stora Hammars kyrkogård i Höllviken invigdes 1996. Upphovskvinnan Susann Persson har utbildat sig till missionsassistent och i hennes arbetsuppgifter ingår bland annat att visa upp och berätta om tankarna bakom Bibliska trädgården. Här visar Susann Persson kungsljuset som också kallas Maria kyrkogångsljus.
Susann Persson är vaktmästaren som blev trädgårdsmästare, och nu basar över Bibliska trädgården, som ligger invid kyrkogården. I Bibeln nämns inga växter av en slump, där finns alltid en bakomliggande tanke eller symbolik, berättar hon.