Nyheter

Avtackningen som visar att Sverige är en ekumenisk stormakt

”Det ekumeniska klimatet i Sverige är unikt”, säger Sofia Camnerin, Sveriges kristna råd, under avtackningen av två kyrkoledare

Avtackning av Equmeniakyrkans kyrkoledare Lasse Svensson och Joakim Hagerius skedde i Immanuelskyrkan i Stockholm. Anders Arborelius håller tal.
Det har spekulerats i att Anders Arborelius kan bli Katolska kyrkans näste påve. Här tar han sig tid att tacka av Equmeniakyrkans kyrkoledare Lasse Svensson och Joakim Hagerius, där han fick hjälp på vägen av pingstledaren Pelle Hörnmark för hitta rätt.
Publicerad Senast uppdaterad

Stämningen är så vardagligt banal att ingen längre tänker på det. Men avtackningen av Equmeniakyrkans kyrkoledare Lasse Svensson och Joakim Hagerius är i all sin enkelhet ett bevis för styrkan i svensk ekumenik. Liknande tillställningar hade varit otänkbara i många andra länder.

Subscribe for full access

Get instant access to all content