Nyheter
Flytande härbärge kan tvingas lägga ned
Betelskeppet har varit en säker hamn för 400 hemlösa varje år i Göteborg. Men nu får skeppet inte längre tillstånd att ligga vid Gullbergskajen. – För alla dessa människors skull hoppas jag att detta går att lösa, säger Bernt Ljungquist i kristna Föreningen Linnéahuset.
I flera år har Betelskeppet härbärgerat hemlösa i Göteborg. Nu vill kommunen få bort skeppet från Gullmarskajen och föreslår att Linnéahusets verksamhet flyttar till förorten Backa.
ADAM IHSE / TT
Turerna kring Betelskeppet har varit många under de senaste åren. Skeppet – som drivs av den kristna föreningen Linnéahuset – ligger just nu i centrala Göteborg, vid Gullbergskajen.Men det har varit klart i runt fyra år att man inte får ligga kvar där. Anledningen är bygget av den nya Hisingsbron.