Vi behövde webbkamera, mikrofon, konto och lösenord. Motivationen hjälpte oss över dessa hinder och vips fanns vår son som närvarande i vårt vardagsrum.
Med bönen är det på liknande sätt: man behöver gå över trösklar. Inte in i ett cybermoln, men in i den himmelska världen. Ända sedan franska revolutionens dagar har rationalismen försökt förpassa talet om Gud, religion och bön till historiens primitivare tidsåldrar. I stället, i denna tid som av vissa kallas postmodern, väcker nobelpristagarnas upptäckter ny fascination över vilken stor Gud vi har, naturens arkitekt och designer. Kyrkan lär oss att denne skapare söker vår relation och dialog. Genom Jesus Kristus är förbindelsen redan etablerad, men får jag fråga: Är du uppkopplad?
Den app eller ikon som du behöver toucha finns inom dig, din ande, Guds ande i dig, och – världar öppnar sig. På Youtube översköljs vi med olika stimuli och uttryck, så inte här. Genom stillheten öppnar sig bönens rum. Dröjer du kvar i tystnaden, även då det känns ovant, kommer du fram till tröskeln till det rum som är du själv. Bara närvarande i ditt eget liv finns Gud att finna. Gud söker dig. Han knackar inte på andras dörrar och sms:ar inte till andras mobiler när det är dig han vill nå. Bara om du är hemma i ditt eget liv, i din egen kropp, är du kontaktbar för Gud. Du blir inte mer attraktiv för Gud genom att bättra på din profil, som på Facebook. Det är som i en bön i Psaltaren i Bibeln: Herre, du är förtrogen med allt jag gör. Innan ordet är på min tunga vet du, Herre, allt jag vill säga. Du omger mig på alla sidor, jag är helt i din hand.
När så Gud bjuder in dig i ett samtal handlar det ändå inte bara om dig och ditt utan alla du möter, hela världen. Du blir påmind om nära: kära och okära. Gud vill försoning och fred. Hela nyhetsflödet kan lätt bli till bön och aktiverar dig i tjänande. Så vinner friden utrymme i ditt liv. Moder Teresa har formulerat det kort och koncist i en dikt om Bönens frukter: Tystnadens frukt är bön. Bönens frukt är tro. Trons frukt är kärlek. Kärlekens frukt är tjänande. Tjänandets frukt är frid.