Nyheter
Ekho angav honom som kontakt: Jag visste inget
Den kårledare som Ekho påstår skulle sitta med i styrgruppen för projektet för hbtq-personer inom Frälsningsarmén tillbakavisar själv uppgifterna.– Jag blev väldigt förvånad, säger han.
”Förvånad”. När kårledaren Patrik Olterman fick höra att nämns i Ekho:s ansökan blir han väldigt förvånad. ”Jag visste inte ens att man kunde söka pengar för ett sådant här projekt”, säger han.
Privat
Dagen uppmärksammade den 24 januari att Ekho fått statliga pengar från Ungdomsstyrelsen för att bedriva ett hbtq-projekt inom Frälsningsarmén. Målsättningen med projektet var att inställningen till hbtq-personer inom samfundet skulle förändras och att hbtq-personer skulle välkomnas som soldater och officerare. En av anledningarna till att projektet beviljades enligt Ungdomsstyrelsen var att Ekho angett att de hade en samarbetspartner i Frälsningsarmén i Malmö, kårledaren Patrik Olterman. I ansökan står det att han kommer att vara med i ”styrgruppen, planeringen och genomförandet”. Men Patrik Olterman menar att han aldrig varit en del i projektet.