Nyheter
Vägrade ta ombord iranska kvinnorna
Två kristna iranska kvinnor skulle utvisas, men blev stoppade på flyplatsen. Enligt flygbolaget Lufthansas policy får ingen åka med mot sin vilja. - Jag tror det var mycket tack vare vår mejlbombning till Lufthansa som gjorde att det inte blev av, säger Ingemar Olsson, kvinnornas pastor i Örebro.
GF-aktion. Gemensam framtid deltog i en aktion på Landvetters flygplats för att stoppa utvisningen av Amireh Alirezaei och hennes dotter Zeinab Zavvar från Iran som har lämnat islam och blivit kristna.
Davood Javaher
Observera: Den här artikel publicerades för 10 år sedan eller mer.
På Landvetter var ett 40-tal personer samlade i fredags för att protestera mot utvisningen av 45-åriga Amireh Alirezaei och hennes 19-åriga dotter Zeinab Zavvar. De delade ut flygblad och höll upp skyltar med uppmaningen om att "Rädda livet på två kvinnor!".