Nyheter

Svenska kyrkans medarbetare i Beirut: Hela mitt bostadskvarter är borta

Johanna Svanelind är vanligen stationerad i Beirut för Act Svenska kyrkan, men är i Sverige just nu. Hon beskriver chocken efter nyheten om de explosioner som tog 130 människoliv i tisdags och som också totalförstörde hennes hus. - Det har varit tunga dagar, jag har varit väldigt ledsen, säger hon.

STOCKHOLM 201504245
Alf Svensson och Göran Hägglund på kristdemokraternas extra riksting på lördagen.
Foto: Pontus Lundahl / TT / 10050
Johanna Svanelind arbetar för Act Svenska kyrkan i Beirut, men är just nu i Sverige. - Den värsta chocken har börjat lägga sig, men det har varit tunga dagar, säger hon om explosionerna i staden.
Publicerad Senast uppdaterad

Observera: Den här artikel publicerades för mer än fem år sedan.

Över hundra människor dog, och tusentals skadades vid de två kraftiga explosioner som på tisdagen drabbade Libanons huvudstad Beirut. Ödeläggelsen var enorm i miljonstaden, där nu över 300 000 människor har fått sina bostäder raserade. En av dem är Johanna Svanelind.

Läs Dagen en hel månad för endast 29 kr*

* Därefter 189 kr per månad

Dagen Digital

Klicka här