Nyheter

Israels ambassadör rörd till tårar efter terrordådet

“Att se så många svenskar komma förbi och tända ett ljus och visa respekt för offren är mycket uppskattat”

Publicerad Senast uppdaterad

Utanför Israels ambassad har människor spontant tänt ljus och lagt ner blommor, efter Hamas massmord på civila israeler.

– Jag förstår inte varför någon vill fira en så brutal massaker, säger Israels ambassadör Ziv Nevo Kulman till Dagen då han reagerar på scener från gator och torg i Sverige och omvärlden.

Framför Israels ambassad på Östermalm i Stockholm har människor tänt ljus och lagt ned blommor, något som vuxit fram spontant efter Hamas brutala terrorattack mot civila israeler. Såväl vanliga människor som högt uppsatta politiker, med statsminister Ulf Kristersson (M) i spetsen, har sökt sig hit för att tända ljus och med böjda huvuden visa sin respekt för dödsoffren.

Dagens chefredaktör Felicia Ferreira besöker Israels ambassad i Stockholm för att hedra offren i terrordådet som skakade Israel. Ambassadören Ziv Nevo Kulman var på plats och tog emot Dagen.
Dagens chefredaktör Felicia Ferreira besöker Israels ambassad i Stockholm för att hedra offren i terrordådet som skakade Israel. Ambassadören Ziv Nevo Kulman var på plats och tog emot Dagen.

Även när Dagen under tisdag förmiddag är på plats är det flera som kommer fram och tänder ett ljus, bland annat Rebecca, en judinna som av säkerhetsskäl vill vara anonym.

– Jag är här för att visa min solidaritet, säger hon.

– Jag har även släkt i Israel vars vänner har blivit mördade och kidnappade.

Dessutom tycker hon att det är viktigt att söka sig hit efter att hon sett hur människor firat detta massmord på judar.

Dagens chefredaktör Felicia Ferreira besöker Israels ambassad i Stockholm för att hedra offren i terrordådet som skakade Israel. Ambassadören Ziv Nevo Kulman var på plats och tog emot Dagen.
Ljus och blommor har spontant placerats framför en israelisk flagga vid landets ambassad på Östermalm i Stockholm.

Torkar tårar

Även Dagens chefredaktör Felicia Ferreira är på plats för att hedra offren med ett ljus. När Israels ambassadör Ziv Nevo Kulman möter upp visar han både sin diplomatiska sida, men även en mer personlig, då han efter att ha lagt ut texten om Hamas grymheter till slut plockar upp en näsduk för att torka sina tårar.

– Den här spontana akten av solidaritet värmer våra hjärtan, säger han om ljusen och blommorna framför ambassaden.

– Det har varit några tuffa dagar i Israel och vi har många tuffa dagar framför oss. Att se så många svenskar komma förbi och tända ett ljus och visa respekt för offren är mycket uppskattat.

Israels elfte september

Ziv Nevo Kulman beskriver Hamas terrorattack, där dödssiffran på israeler i nuläget är runt 900, som Israels eget elfte september.

– Det är chockerande, vi har aldrig upplevt något sådant tidigare, där man går från dörr till dörr och avrättar folk, där människor som dansar och är på en festival blir slaktade i IS-liknande avrättningar. Det här är chockerande bilder för hela mänskligheten, för alla som har ett mänskligt hjärta, det är därför vi ser ett så brett stöd för Israel i Sverige.

Ambassadören berättar att hans egen familj vaknade på lördagsmorgonen till ljudet av flyglarmet, trots att de bor en bit bort från det dödliga våldet.

– Alla israeler är berörda på något sätt, säger han och konstaterar att Israel numera är i krig.

– Ett krig som vi måste vinna.

Dagens chefredaktör Felicia Ferreira besöker Israels ambassad i Stockholm för att hedra offren i terrordådet som skakade Israel. Ambassadören Ziv Nevo Kulman var på plats och tog emot Dagen.
Ziv Nevo Kulman visade upp både känslor och diplomatisk förmåga då han klev ut från ambassaden för att möta Dagen.

Får ni stöd även från kristna i Sverige?

– Ja, vi får stöd från olika kristna organisationer och jag blev glad av att se att en av dem som deltog i högtiden i synagogan i Stockholm var ärkebiskopen. Han har också skickat ett brev till oss i ambassaden, vi är mycket tacksamma för denna gest från Svenska kyrkan.

Framför andra israeliska ambassader har det hållits pro-palestinska demonstrationer, vad säger du om det?

– Att vi är inte i krig mot det palestinska folket, vi är i krig mot Hamas, en jihadistisk, radikal, islamistisk och fundamentalistisk organisation som får stöd från Iran. Palestinier är det första offret för Hamas, de har inte bara bedragit Israel utan även det palestinska folket, säger Ziv Nevo Kulman.

När det gäller alla dem som på gator och torg jublat åt Hamas mord på civila israeler, även i Sverige, är ambassadören av naturliga skäl helt oförstående.

– Jag förstår inte vad det finns att fira. Jag förstår inte varför någon vill fira en så brutal massaker.

Båda sidor lider

Även civila palestinska dödsoffer har redan krävts då Israel börjat bomba Hamas olika positioner inne på Gazaremsan, vilket ambassadören också får frågor om.

– Som jag sa, det här är ett krig, ett krig som inte vi har startat eller vill ha. Båda sidor kommer att lida, vi har en brutal fiende som använder sin egen befolkning som mänskliga sköldar. Men om vi vill se en ljusare framtid för Mellanöstern, då kan Israel inte ha Hamas terrorister vid sin tröskel.

Dagens chefredaktör Felicia Ferreira besöker Israels ambassad i Stockholm för att hedra offren i terrordådet som skakade Israel. Ambassadören Ziv Nevo Kulman var på plats och tog emot Dagen.
Blommor och ljus hedrar dödsoffren i Israel.

Fakta: Israel förklarar krig

  • På lördag attackerade terrororganisationen Hamas Israel på bred front, med raketer och beväpnade män som tog sig över gränsen.
  • Dödssiffran på människor som dödats har stigit kontinuerligt, i skrivande stund runt 900 israeler, samt 2 500 skadade.