Nyheter

Mats Selander gör polisanmälan i samband med abortprotest

Bilder på aborterade foster provocerar många - men man har polistillstånd till sina demonstrationer

När Människorätt för ofödda (MRO) höll en demonstration på Sergels torg i Stockholm kom en kvinna fram och började protestera, vilket slutade med att hon slog till organisationens ordförande Mats Selander. - Låter man det här passera urholkar man yttrandefriheten, säger han om den polisanmälan han gjort.
När Människorätt för ofödda (MRO) höll en demonstration på Sergels torg i Stockholm kom en kvinna fram och började protestera, vilket slutade med att hon slog till organisationens ordförande Mats Selander som nu gjort en polisanmälan.
Publicerad Senast uppdaterad

När Människorätt för ofödda (MRO) höll en demonstration på Sergels torg i Stockholm kom en kvinna fram och började protestera, vilket slutade med att hon gick till attack mot organisationens ordförande Mats Selander.

Subscribe for full access

Get instant access to all content