Nyheter

Här är kyrkan som inte längre får servera hembakat till kyrkkaffet

En 130-årig tradition har precis gått i graven efter att en livsmedelskontroll beslutat att Andreaskyrkan i Klippan inte längre får bjuda på hembakat

Ragnhild Karlsson är ordförande i Andreaskyrkan i Klippan, en församling som inte längre får servera hembakade bullar till kyrkkaffet.
Publicerad Senast uppdaterad
Andreaskyrkan i Klippan har alltid serverat hembakat till kyrkkaffet på söndagar. Men en livsmedelsinspektion har satt stopp för det, till på köpet fick kyrkan betala nästan 10 000 kronor för beskedet.
– Jag blir så upprörd, säger Bert-Inge Karlsson.

Dagen har tidigare berättat om hur Equmeniakyrkan i Fristad blivit hotade med ett vite på 10 000 kronor om de fortsatt skulle sälja hembakade bullar som blev över från kyrkkaffet.

Två gånger blev de påkomna med detta i sitt sommarkafé och eftersom det klassades som en öppen verksamhet bröt de mot de miljökrav som finns.

När Dagen frågade diakonen och bagaren Birger Klevestedt om vad som gäller med hembakat i kyrkan så var hans svar att man måste skilja på öppna och slutna verksamheter. Kyrkkaffet till exempel är en sluten verksamhet, och därmed är det helt i sin ordning att servera hembakade bullar efter gudstjänsten. 

Diakonen och bagaren Birger Klevestedt har i en tidigare artikel förklarat vad som gäller med hembakade bullar i kyrkan.

Slutbakat till kyrkkaffet

Men så är inte fallet i Andreaskyrkan i Klippan, en församling ansluten till Evangeliska frikyrkan och EFS. I juni i år kom en livsmedelskontrollant på besök som inte var nöjd. 

”Medlemmar bakar i sina hemmakök till onsdagscafé och till söndagsservering efter gudstjänst”, står det i rapporten. 

Dessutom tillagades det varm mat och sallader till kvällskurser och möten, där råvarorna köps in av privatpersoner, vilket gör att det finns risk för människors hälsa. 

Inspektionen kostade församlingen 6 272 kronor, och när de ställde några uppföljande frågor fick de ytterligare en faktura på 3 136 kronor.

Sammanlagt fick alltså Andreaskyrkan betala 9 400 kronor för beskedet att de inte får servera hembakat.

Vad är det för verksamheter det handlar om? 

– Det är kyrkfikat på söndagar. På onsdagar brukar vi också ha en samling som är en social träffpunkt som fyller en viktig funktion för många människor, säger Bert-Inge Karlsson från församlingen.

 – Vi har också pratat om att starta Alphakurser, där mat är en viktig ingrediens då man träffas och äter tillsammans. Där brukar olika människor laga soppa hemma som sedan värms upp i kyrkan. 

Bert-Inge Karlsson

Beskedet som församlingen fått är att allt nu måste tillagas på plats i kyrkans lokaler, som fått godkänt vid inspektionen. Men hembakade bullar och soppor måste de sluta med. 

Har ni någon kommersiell försäljning? 

– Nej, det har vi inte. På kyrkfikat får man lägga en frivillig peng om man vill, men det är ingen försäljning utan ses som ett bidrag till kyrkan, säger Bert-Inge Karlsson. 

Nu när de fått beskedet att de inte längre får ha hembakat har de tvingats tänka om.

– Så vi sticker ut tidigt på morgnarna och hänger på låset i konditorier, för att se om de kan sälja gårdagens vetekrans. Vi funderar också om vi kan få sponsrat bröd av någon affärsinnehavare. 

Bert-Inge Karlsson tycker att det här är olyckligt, och menar att de som kyrka är en viktig traditionsbärare av just kyrkkaffe.

– Vi har helt okamouflerat serverat hembakat utan några anmärkningar på det tidigare, säger han. 

– Vi har gjort det i 130 års tid utan att en enda person har fått magknip efter kyrkfikat. 

Men den 10 juni gick alltså traditionen med hembakat i graven efter att Söderåsens miljöförbund, som utför kontroller i fyra kommuner i norra Skåne, genomfört sina inspektioner i kyrkan. 



Kyrkkaffe i Lorensbergskyrkan i Kalmar, en tradition som är stark i svenska kyrkor.


Dyrt besked

För Andreaskyrkan har inspektionerna kostat på. Bert-Inge Karlsson berättar att de är 60 medlemmar i församlingen.

Och ni har fått betala 9 400 kronor för inspektionerna, vad säger du om det? 

– Det är som stulet, säger han.

– Jag tycker att den första inspektionen, den får man ta. Men att det kommer en till faktura på drygt 3 000 kronor för att de svarat på tre frågor, det tycker jag var magstarkt. Vi är en liten församling utan allmänna bidrag där verksamheten vilar på det som vi själva drar in, att betala för de här inspektionerna, det är kännbart. 

Dessutom för ett besked ni inte vill ha?

– Exakt, vi har betalat nästan 10 000 kronor bara för att få reda på att vi inte får servera hembakat på vårt kyrkkaffe.