Nyheter
”Öppna era hem för asylsökande unga”
Göteborgs stift och Stockholms Stadsmission vädjar till privatpersoner om att öppna sina hem för asylsökande ungdomar. De som fyller 18 år riskerar annars att slängas ut från de kommuner där de har fått ett nätverk – och i värsta fall hamna på gatan.
Asylsökande ungdomar över 18 år riskerar att hamna på gatan då ansvaret tas över av staten. I Göteborg kommun vädjar man till privatpersoner att öppna sina hem. På bilden har afghanska flyktingar samlats på åhörarläktaren i riksdagshuset för att lyssna på debatten om situationen för ensamkommande flyktingbarn.
Claudio Bresciani/TT
– Även om de i slutänden inte skulle få stanna i Sverige så är det viktigt att de har det tryggt under tiden de är här. Att de får gå kvar i skolan, fortsätta vara med i idrottsföreningen och vara med sina vänner, säger Eva Glemme, stiftsadjunkt för migrationsfrågor i Göteborgs stift.