Livsstil

Svenska träningsformen Tikva sprids utomlands - ”Kyrkan behöver ta tillbaks mandatet”

Tikvaledaren Anna Grahn Danehammar: Kyrkans brist på kontakt med den fysiska delen av människan bidrar till att många i stället söker sig till nyandliga övningar och yogavärlden.

Anna Grahn Danehammar från Borås har gått Kungsportens Tikvautbildning och leder nu egna träningspass. 'Jag tror att Tikva behövs för att sprida hopp, som ordet också betyder' säger utbildningsledaren.
Anna Grahn Danehammar från Borås har gått Kungsportens Tikvautbildning och leder nu egna träningspass. "Jag tror att Tikva behövs för att sprida hopp, som ordet också betyder" säger utbildningsledaren Erik Lacabanne.
Publicerad Senast uppdaterad

I Huskvarna finns en utbildning som är unik i sitt slag. Över 60 personer från Nederländerna har rest dit för att gå utbildningen och den svenska hemsidan har numera information på fyra olika språk. Det handlar om en utbildning för att bli instruktör i Tikva, en fysisk träningsform på kristen grund.

Läs Dagen en hel månad för endast 29 kr*

* Därefter 189 kr per månad

Dagen Digital

Klicka här