Livsstil
Rigmor Robèrt hoppas på fällande domar i Knutbymålet
I 16 års tid har läkaren och psykoterapeuten Rigmor Robèrt följt Knutby Filadelfia. I dag driver hon bland annat Sektpodden med den tidigare pastorsfrun Emma Gembäck. För Dagen berättar hon om hur engagemanget började, om sin egen uppväxt i frikyrkan samt om sin roll under den pågående rättegången.
Läkaren och psykoterapeuten Rigmor Robèrt har varit ett ovärderligt stöd för många tidigare församlingsmedlemmar i Knutby, genom många år.
Daniel Wistrand
Ett par månader efter skotten i Knutby 2004 sitter Rigmor Robèrt på ett tåg norrut. Då ringer hennes mobil. I andra änden finns dåvarande Expressenredaktören Leo Lagercranz som ber henne att skriva en text. Först är hans tanke att texten ska handla om kungen, men då Rigmor Robèrt inte känner för ämnet byter redaktören spår och frågar vad hon själv skulle vilja skriva om i stället.