Debatt
Det läckta utkastet om biståndsstrategin är djupt oroande
BISTÅND. Skillnaden mellan ambitionen om ett stärkt civilsamhälle i antagna styrdokument och den faktiska politiken blir alltmer uppenbar, skriver företrädare för fem kristna biståndsorganisationer.
I både Tidöavtalet och i regeringens “Bistånd för en ny era” slås det fast att stödet till “civila samhället ska öka”. Ändå har regeringen stegvis försämrat villkoren och relationerna med civilsamhället, skriver representanter för fem kristna biståndsorganisationer. Bilden: Bistånds- och utrikeshandelsminister Johan Forssell håller pressträff för att presentera reformagendan för biståndet.
Anders Wiklund
I både Tidöavtalet och i regeringens “Bistånd för en ny era” slås det fast att stödet till “civila samhället ska öka”. Ändå har regeringen stegvis försämrat villkoren och relationerna med civilsamhället. Informationsanslaget är borta vilket minskar möjligheterna att berätta om biståndet för svensk allmänhet, beslutsfattare och journalister. Stödet till civilsamhällets fredsarbete via Folke Bernadotteakademin skars också bort och CSO-anslaget har inte ökat på flera år. I praktiken har stödet till civilsamhället minskat.