Dagens mat
Veckans recept: Saftig banankaka med nötter och choklad
“Du har något att bjuda på som kan spridas som en kristusdoft där du är”

Det var meningen att detta skulle vara mitt sista recept, men med glädje kommer jag att fortsätta skriva recept i Dagen!
Den här veckan gör vi en kaka som många tänker att man ska baka varje gång man ser några övermogna bananer hemma – banankakan. En riktigt saftig kaka som man kan ha ner både choklad och mandel i om man vill för att lyxa till det.
Jag brukar bjuda på kakor till höger och vänster, och när man kommer hem till mig så doftar det ofta nybakat – visst är det en bra doft?!
På tal om doft så vill jag skicka med er ett bibelord från Johannesevangeliet, där vi läser om kvinnan som smörjer Jesu fötter med sin dyra parfym. Hon tar det dyrbaraste hon äger och ger det för att ära Jesus, och tar sedan det hon är, sitt hår, för att tvätta hans fötter. Då står det att det sprider sig en doft i hela huset – från parfymen såklart – men jag tror också det var en väldoft till Guds behag när hon ärar Jesus.
Hon tog sin parfym, jag tar mina kakor, du har något annat som du kan använda för att ära Gud – och det kommer spridas en kristusdoft där du är.