Kultur
Enögd beskrivning av förra seklet
Den sköna nya värld som folkhemmets pionjärer drömde om blev aldrig verklighet. Det är budskapet när Örebro Länsteater skildrar svenskt 1900-tal. Fyratimmarsföreställningen är en ganska pessimistisk berättelse, därtill med en alltför enögd historieskrivning.
Ingen rättvisande bild. "Visst måste den som vill berätta om 1900-talet välja utsnitt av historien. Men att helt välja bort nykterhetsrörelsen och förminska frikyrkorörelsen ger ingen rättvisande bild", skriver Dagens Håkan Arenius om föreställningen "I morgon är nu".
Daniel Andersson
Observera: Den här artikel publicerades för mer än fem år sedan.
I morgon är nu är enligt programbladet en berättelse om några av de idéer som påverkat samhället under 1900-talet och om hur de förändrat människor "inuti". Man säger sig vilja råda bot på "en ofta obehaglig historielöshet" inför höstens valrörelse.