Kultur

Här är de nominerade till Bildas folkbildningspris 2021

Leda allsång på äldreboenden, bryta ålderismen och inspirera unga ledare - möt årets nominerade och engagerade folkbildare som kan vinna pris på DagenGalan i november.

De tre nominerade är Berit Carlström, Mouner Jabbour och Rune Larsson.
Det nyinstiftade Folkbildningspriset delas ut av studieförbundet Bilda på Dagengalan och ska gå till en person som, med anknytning till Bildas kultur- och bildningsverksamhet, har bidragit till att människor möts och utvecklas tillsammans och till att stärka framtidens folkbildning.De tre nominerade är Berit Carlström, Mouner Jabbour och Rune Larsson.
Publicerad Senast uppdaterad

Vad vore samhället utan engagerade människor som frivilligt och glatt delar med sig av sin kunskap och erfarenhet? Här möter du tre av dem, som genom sina gåvor uppmuntrar och inspirerar människor i sin närhet. Vem som vinner kommer att avgöras på DagenGalan den 20:e november.

Läs Dagen en hel månad för endast 29 kr*

* Därefter 189 kr per månad

Dagen Digital

Klicka här