Debatt
Miljöpartiets politik är inte alls särskilt främlingsvänlig
Replik. Åsa Romson, Isabella Lövin och Märta Stenevi har alla som språkrör och i positionen som vice statsminister presenterat hårdare migrationspolitik, skriver Marcus Jonsson.
När den nya migrationspolitiken presenterades våren 2021 sa Märta Stenevi att hon var “väldigt glad”. Nu är tidsbegränsade uppehållstillstånd huvudregel, skriver Marcus Jonsson.
Jessica Gow, Kristdemokraterna
Pingstpastor Christian Mölk har ett omvittnat engagemang för flyktingar. Jag har på nära håll kunnat följa en del av hans arbete och det är beundransvärt. Men tyvärr kan jag inte ge något lovord till Miljöpartiets politik och jag tror inte att Christian står fast vid sin uppfattning, som han skrev om i Dagen nyligen, när han ser vad Miljöpartiet faktiskt bär ansvaret för.