Kultur

”För mig är filmskapande i grunden existentiellt”

Det var leken som förde kompisgänget Crazy Pictures från Norrköping in i filmskapandet. På måndag är deras apokalyptiska actiondrama ”Den blomstertid nu kommer” nominerad till tre Guldbaggar. Olle Tholén liknar kreativiteten och gemenskapen i Crazy Pictures med den han upplevde i kyrkan.

'Jag dras ju till de här stora berättelserna och de stora känslorna. Och det kan säkert ha att göra med att jag genom kyrkan är väldigt van med den typen av stora, dramatiska berättelser', säger filmskaparen Olle Tholén.
"Jag dras ju till de här stora berättelserna och de stora känslorna. Och det kan säkert ha att göra med att jag genom kyrkan är väldigt van med den typen av stora, dramatiska berättelser", säger filmskaparen Olle Tholén.
Publicerad Senast uppdaterad

– Välkommen till vår lekstuga, säger Olle Tholén och slår upp dörrarna till filmkollektivet Crazy Pictures 1 000 kvadratmeter stora lokal i centrala Norrköping.

Läs Dagen en hel månad för endast 29 kr*

* Därefter 189 kr per månad

Dagen Digital

Klicka här