Ledare

Får man predika det som står i Bibeln i dag?

Frida Park: Reaktionerna på predikan i Alunda är som bäst överängsliga, som sämst farliga

Efter en predikan i slutet av januari då Furuhöjdskyrkans pastor Lukas Ternborg talade en Bibelns syn på kön och sexualitet har kyrkan fått hård kritik.
Efter en predikan i slutet av januari då Furuhöjdskyrkans pastor Lukas Ternborg talade om Bibelns syn på kön och sexualitet har kyrkan fått hård kritik.
Publicerad Senast uppdaterad

Det kan kosta att predika vad som står i Bibeln. Det kan Lukas Ternborg, föreståndaren i Furuhöjdskyrkan i Alunda, berätta om, som Dagen skriver på nyhetsplats. I en gudstjänst i slutet av januari, där också konfirmander från Svenska kyrkan deltog, predikade han utifrån bibelordet att den helige Ande ska leda oss fram till hela sanningen. Ternborg riktade sig till konfirmanderna och deras föräldrar och pratade övergripande och kort om att samtiden matar ut “lögner” om kön, äktenskap och sexualitet och att det som står i Bibeln är “sanningen”.

Subscribe for full access

Get instant access to all content