Debatt

Är det alltid obarmhärtigt att säga nej till asylsökande?

Barmhärtighet kan också bestå i att vi i Sverige tar emot det antal personer som vi anser att vi med en ambitiös ambition kan integrera i vårt samhälle, skriver Eva-Britt Sjöberg.

Klassiska bilden av flyktingar i en trappa i Malmö, från stora flyktingvågen 2015. Infälld bild på Eva-Britt Sjöberg (KD).
Barmhärtighet kan bestå i att vi i Sverige tar emot det antal personer som vi anser att vi med en ambitiös ambition kan integrera i vårt samhälle, skriver Eva-Britt Sjöberg. Bilden: Ankommande flyktingar i Malmö, november 2015.
Publicerad Senast uppdaterad

För alla som söker asyl i Sverige, oberoende av anledning, och som sedan får avslag är det en fullständig katastrof. Drömmar har gått i kras, man har i många fall tagit stora risker, betalat mycket pengar och har inget att komma tillbaka till. Utifrån det perspektivet är det obarmhärtigt att över huvud taget säga nej till någon som vill komma till Sverige. Med det perspektivet vore det också obarmhärtigt att inte hämta hit personer som lever i en hopplös situation och som vill komma hit och som inte har möjlighet att ta sig hit själva. Fri invandring med uppsökande verksamhet vore det mest humana vi skulle kunna göra. Eller?

Läs Dagen en hel månad för endast 29 kr*

* Därefter 189 kr per månad

Dagen Digital

Klicka här