Debatt

Även jag brinner för kvinnans upprättelse

Slutreplik. Den orättfärdiga manliga dominansen är en konsekvens av syndafallet. Därför behöver vi kämpa för både mannens och kvinnans upprättelse, skriver Olof Edsinger.

Ungt par sitter på en hög kulle med överblick över en skogsbeklädd dal. Infälld bild på Olof Edsinger.
Ju mer världsfrånvända teorier om kön och genus man från feministiskt håll börjar torgföra, och ju mer aggressiv man blir i sin retorik, desto svårare blir det helt enkelt att finna lösningar där både män och kvinnor upplever sig sedda och respekterade, skriver Olof Edsinger.
Publicerad Senast uppdaterad

I min debattartikel den 7/1 lyfte jag fram fyra ingredienser som jag menar är nödvändiga för alla som vill göra rättvisa åt Nya testamentets budskap på temana kön, jämställdhet och manligt och kvinnligt. Dessa var:

Subscribe for full access

Get instant access to all content