Debatt
Viktigt att mottagarna av bistånd vet vem som givit hjälpen
Biståndets främsta syfte är självklart att hjälpa människor i nöd, men denna aspekt ska inte underskattas. Mäktiga auktoritära aktörer, Ryssland, Kina och Iran för att nämna några, ökar ständigt sina desinformations- och hybridkrigsattacker. Lögner sprids och attackerna syftar till att skapa förvirring och oro, skriver David Lega, KD.
De som får hjälpen är alltför ofta omedvetna om att det är just EU som står bakom hjälpen de får. I en studie från 2020 svarade bara 10 procent av de afrikanska respondenterna ”EU” på frågan om vilken partner som hade det mest positiva inflytandet på deras länder. Fyrtiosju procent svarade Kina, skriver David Lega.
Marc Dossman, Mulugeta Ayene
Det är ingen hemlighet eller nyhet att Kristdemokraterna tycker att bistånd är oerhört viktigt. Sverige och EU har en skyldighet att bistå människor i nöd med hjälp oavsett var i världen de befinner sig. Men frågan om bistånd är inte digital: det handlar inte bara om att ge bistånd eller avstå, frågan har fler lager än så.