Debatt
Olof Edsinger: Bibelns vision om sex håller
Om vi står fast vid det som i alla tider har varit den kristna äktenskapssynen har vi även nu bidrag att ge i synen på sex och sexualitet i samhället, skriver Olof Edsinger.
Traditionellt har äktenskapslagstiftningen inte varit till för att legitimera de gifta parternas kärlek, utan för att skydda den enhet som utgör förutsättningen för att barn ska kunna bli till – och som därmed fungerar som samhällets minsta byggsten, skriver debattören.
Jacob zetterman (CUSTOM_CREDIT)
Få frågor orsakar svensk kristenhet så mycket vånda som hur vi ska förvalta Bibelns undervisning om äktenskap och sex. Bara i Dagen har vi de senaste veckorna kunnat läsa ett antal inlägg på teman som sex före äktenskapet, pornografi och hbtq. Nyligen aktualiserades också äktenskapsfrågan genom ett antal tweets från Dagens ledarskribent Joel Halldorf, något som fick tidningens opinionsredaktör Frida Park slå fast att “Den linje vi på Dagens ledarsida fortsatt håller fast vid är att Bibeln är högsta auktoritet och att sexualitet är en gåva från Gud som hör hemma i äktenskapet mellan man och kvinna.”