Debatt
Utgå inte ifrån att alla konspirationsteorier är falska
Får något etiketten konspirationsteori uppfattas det som osant. Men en etikett om att något är ett påhitt kan även sättas på sanningar, till exempel för att dölja sanningen om någonting, skriver Daniel Eiserman.
Vad för slags information är det vi måste “akta” oss för? Verkligen ingen. Vi kan lägga fruktan åt sidan och utforska allt som ter sig intressant. Det är alltid det bästa sättet för att komma fram till vad som är sant, skriver Daniel Eiserman.
Glenn Carstens-Peters, Privat
Det har skrivits mycket om konspirationsteorier i mer eller mindre alla tidningar på sistone. Nästan alla slutsatser är “akta er” eller “detta är villoläror”, nu senast Elisabeth Sandlunds ledartext den 1/9 som uppmanar kristna att tillämpa källkritik genom att följa strömmen. Jag skulle vilja tillföra ett par nyanser i diskussionen, vilka jag tror kan intressera den som tycker om att reflektera över fenomenet.