Debatt
Andreas Fischer: Allan Emrén har beklämmande fel om klimatet
Det går inte att hitta en enda vetenskaplig artikel som förklarar temperaturökningarna utan mänsklig påverkan, skriver Andreas Fischer, dr och docent i oorganisk kemi.
Dagens fysikaliska metoder gör det möjligt att fastställa vilket ursprung som kolet har som hamnar i atmosfären. Det råder inga tvivel om att ökningen orsakas av fossilt kol, skriver Andreas Fischer.
Pontus Lundahl / TT
Det är beklämmande att läsa Allan Emréns inlägg om koldioxidkoncentrationen och klimatet (Dagen, 6/8). Det räcker inte att kvalitativt konstatera att utsläppen har minskat, utan man måste faktiskt titta på konkreta beräkningar. Enligt de siffror som går att hitta har koldioxidemissionerna minskat med cirka 15 procent på grund av coronaviruset. De ligger alltså fortfarande kvar på 85 procent av den tidigare nivån. Detta skulle leda till en minskad ökning av koldioxidkoncentrationen i atmosfären med 0,1 ppm-enheter – mycket mindre än den naturliga variationen i diagrammet och därmed helt omöjligt att utläsa.