Debatt
FN:s kraft behövs för ett slut på ockupationen
ISRAEL–PALESTINA. Vi hoppas på fortsatt konstruktiva samtal för att främja en världsordning som skyddar den utsatta enskilde, folkgruppen och nationen – oavsett vem, skriver tre tidigare Mellanösternsekreterare för Svenska kyrkans internationella arbete i en slutreplik.
FN:s kraft behövs för att stoppa terrororganisationerna Hamas och Hizbollah, för ett slut på ockupationen, frihet för alla israeler i gisslan samt för alla palestinier i administrativt förvar genom vapenvila och en rättvis fred, skriver debattörerna.
Mary Altaffer, Privat
Den 7 oktober 2023, den 11 september 2001, den 6 augusti 1945 minns vi för fruktansvärt dödande och lidande. Förintelsen, folkmorden och de stora massakrerna glömmer vi inte heller. Men vedergällning och hämnd skapar inte trygghet. Lag och domstol är den svages skydd mot den starkes våld.