Debatt | Kyrkopolitik

Valteknisk samverkan med AfS borde vara uteslutet

Kan det verkligen stämma att de mest konservativa av våra vänner i kyrkopolitiken säljer sin själ för den skärv som en ersättarplats i stiftsstyrelsen innebär? skriver Anders Lundberg, Visk.

AfS har från och med 2026 inte längre någon representation i kyrkomötet. Men valsatsningens 1,66 procent gav ändå representation i elva av tretton stiftsfullmäktigen, skriver Anders Lundberg.
Publicerad

Svenska kyrkan beskrivs ibland som vänstervriden. I själva verket har kyrkans politiska organisation utgjort en framgångsrik väg för högernationalistiska krafter som vill nå den världsliga makten. Hjälp på vägen får extremhögern numera från oväntat håll: både det miljöradikala Himmel och Jord (Hoj) och det teologiskt konservativa Frimodig kyrka (FK) har valt att gå in i valtekniska koalitioner med det fascistiska Alternativ för Sverige (AfS).

Läs Dagen en hel månad för endast 29 kr*

* Därefter 189 kr per månad

Dagen Digital

Klicka här