Debatt
Kristdemokraternas ambition är att kunna välkomna människor hem
Slutreplik. Ambitionen från partiets och min sida är att vi inte bara ska säga välkommen hit utan och också välkommen hem, skriver Eva-Britt Sjöberg.
Den så kallade gymnasielagen var ett misslyckade från början, och följderna av lagen blir än värre när de ungdomar som utbildat sig och lärt sig svenska blir utvisade för att de inte lyckas få ett fast jobb tillräckligt fort, skriver Eva-Britt Sjöberg.
Claudio Bresciani (CUSTOM_CREDIT)
Jag vill börja med att förtydliga att min insändare inte skrevs för att propagera för något speciellt parti utan mer var ett principiellt resonemang och en vädjan om ömsesidig respekt när åsikterna i en fråga går isär. När det nu i två repliksvar, ett av Petter Nilsson (28/10) och ett av Ingrid Åsman (29/10) ställdes frågor om kristdemokraternas politik ska jag ändå svara på dem.